2 na 3 osoby umierają z tego powodu. Pilnie potrzebne skuteczne metody leczenia
Nadwaga i otyłość stanowią globalny i ciągle narastający problem zdrowotny. Na otyłość w Polsce choruje ponad 9 milionów dorosłych, a prawie 12 mln Polaków w wieku 20 lat i więcej ma nadwagę.
Otyłość może powodować ponad 200 powikłań. Choroby układu sercowo-naczyniowego należą do najczęstszych powikłań. Według danych GUS to właśnie choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci Polaków i stanowią 36 proc. wszystkich zgonów, a wśród pacjentów z otyłością aż 70 proc. umiera właśnie z ich powodu.
Duże zapotrzebowanie na skuteczne metody leczenia
Otyłość jest chorobą przewlekłą, która przyczynia się do wystąpienia ryzyka chorób układu krążenia, w tym zawału serca i udaru mózgu, a także wzrostu śmiertelności: dwie na trzy osoby z otyłością umierają z powodu chorób układu krążenia.
Biorąc pod uwagę prognozy, że w 2035 roku liczba chorujących na otyłość wzrośnie do 12 milionów w Polsce i 2 miliardów na świecie, można się spodziewać, że problem zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia się nasili. Pomimo postępów w leczeniu nadal istnieje duże zapotrzebowanie na skuteczne metody leczenia, które mogą pomóc w złagodzeniu chorób związanych z otyłością.
Wśród ponad 17 tys. dorosłych w 41 krajach
SELECT było międzynarodowym, randomizowanym, badaniem kontrolowanym placebo prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby, typu CVOT, tj. badanie o przebiegu zależnym od zdarzeń, mającym na celu ocenę skuteczności semaglutydu w dawce 2,4 mg w porównaniu z placebo jako uzupełnienia standardowego leczenia w celu zapobiegania poważnym niepożądanym zdarzeniom sercowo-naczyniowym (MACE) u osób z rozpoznaną chorobą układu sercowo-naczyniowego, z nadwagą lub otyłością i bez wcześniejszej historii cukrzycy. Uczestnikami badania były osoby w wieku ≥45 lat ze wskaźnikiem masy ciała (BMI) ≥27 kg/m2. Obserwacja trwała do pięciu lat.
Głównym celem badania SELECT było wykazanie skuteczności semaglutydu 2,4 mg w porównaniu z placebo w zakresie zmniejszenia częstości występowania zdarzeń typu MACE: niezakończonego zgonem zawału serca, niezakończonego zgonem udaru mózgu, zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.
Kluczowymi celami drugorzędnymi było porównanie wpływu semaglutydu 2,4 mg względem placebo na śmiertelność, niewydolność serca, występowanie czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, w tym metabolizmu glukozy, masę ciała oraz czynność nerek.
Badanie rozpoczęło się w 2018 roku. Wzięło w nim udział 17 604 dorosłych. Prowadzono je w 41 krajach, w ponad 800 ośrodkach badawczych.
Analiza badania SELECT
SELECT (Semaglutide Effects on Cardiovascular Outcomes in People with Overweight or Obesity) jest pierwszym badaniem, które wykazało redukcję ryzyka sercowo-naczyniowego dzięki zastosowaniu leku zarejestrowanego w redukcji masy ciała.
Wyniki badania, przeprowadzonego przez firmę Novo Nordisk, wskazują, że semaglutyd w dawce 2,4 mg ma korzystny wpływ u osób z nadwagą lub otyłością i potwierdzoną chorobą sercowo-naczyniową, poprzez zmniejszenie ryzyka występowania poważnych zdarzeń sercowo – naczyniowych o 20 proc.
Jest to pierwsze badanie, które wykazuje redukcję ryzyka sercowo-naczyniowego związanego ze stosowaniem leku zarejestrowanego w redukcji masy ciała.
Stosowanie semaglutydu 2,4 mg było związane ze zmniejszeniem o:
- 28 proc. ryzyka zawału serca niezakończonego zgonem
- 19 proc. ryzyka zgonów ogółem,
- 18 proc. ryzyka zdarzeń związanych z niewydolnością serca.
Wyniki potwierdzają, że korzyści płynące ze stosowania semaglutydu w dawce 2,4 mg przyczyniają się do odciążenia opieki zdrowotnej w przypadku osób z rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową oraz nadwagą lub otyłością.